top of page

Meghívó az Áprilisi Klubra

Szeretettel hívjuk és várjuk a Kedves Keresztszülőket, támogatóinkat és barátainkat a

Keresztszülők a Moldvai Csángómagyarokért Egyesület következő összejövetelére.


Időpontja: 2023. április 15. 14-16 óra

Helyszín: Hegyvidéki Kulturális Szalon I. emeleti terme (Budapest, XII. Törpe u. 2.)


A klubnapot szokásunkhoz híven elnökünk, Jolanda Willemse beszámolója nyitja meg, majd felhívja a figyelmet az adó 1 %-ának felajánlásának jelentőségére az elmúlt években a KEMCSE működésének támogatásában.


Rendezvényünket ezúttal is a csángó egyetemistáink énekeivel színesítjük. Meghívott előadónk Lajos Veronika etnográfus, a Miskolci Egyetem Antropológiai Tanszékének egyetemi docense a „Moldvai csángó származású nők reprezentációja” témájú, work-shop jellegű interaktív előadását hallgathatjuk meg, amelyben mi is aktívan részt vehetünk.


Lajos Veronika előadásáról:

„A Keresztszülők kedves meghívásának nem egy klasszikus előadás keretében kívánok eleget tenni, hanem egy nagyjából hatvan-hetven perces interaktív műhelyfoglalkozás jellegű alkalom lebonyolításával. A műhelyfoglalkozás során minden jelenlévőnek lesz alkalma arra, hogy megossza a moldvai csángók körében szerzett élményeit és tapasztalatait, elsősorban a nőkhöz, asszonyokhoz és lányokhoz kapcsolódóan.

A foglalkozás célja, hogy megismerjük a jelenlévőkben megfogalmazódó képeket a moldvai csángó nőkről és azokat egyazon keretben értelmezzük azokkal a reprezentációkkal, amelyek alapját a tudományos módszerekkel gyűjtött adatok jelentik. Ez a párbeszédalapú műhelymunka arra biztosít lehetőséget, hogy a moldvai csángó nőkről alkotott tudományos és nem-tudományos képek közötti összefüggéseket megmutassa és ezáltal gazdagítsa és tudatosítsa a jelenlévők ismereteit a témáról.”      


A klubnapon lehetőség van csángó témájú könyvek és CD-k vásárlására.


Egyúttal a feltámadás reményében minden Kedves Keresztszülőnek Áldott, Szeretetteljes Húsvétot Kívánunk!


László Ildikó, KEMCSE, programszervező



Lajos Veronika

Szociokulturális antropológus, etnográfusa Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális

Antropológiai Tanszékének egyetemi docense, az angol nyelvű kulturálisantropológia- mesterképzés szakfelelőse, a Magyar Kulturális Antropológiai Társaság egyik titkára. A kétezres évek közepén végzett doktori kutatásában a moldvai csángó közösségeket érintő modernizációs és globalizációs folyamatok során kialakuló találkozási helyzeteket kívánta megérteni. Ennek érdekében a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének egyik tanáraként egy moldvai csángó településen töltött egy egybefüggő hosszabb, 10-12 hónapos időszakot. A kulturális alkalmazkodási gyakorlatok és a társadalmi, kulturális konfliktusok antropológiai vizsgálata megmutatta azt a sokszínűséget, ahogy a moldvai csángók ugyan sokszor nem akarnak, de mégis képesek alkalmazkodni a helyi életvilágot érintő változásfolyamatokhoz (mint pl. a munkamigráció, a mély vallásosság életmódot befolyásoló szerepének csökkenése). A doktori kutatás elsősorban egy hatvanas éveiben járó asszony életének történeteiben megfogalmazódó és a mindennapokban megfigyelhető alkalmazkodás megértését célozta. Lajos Veronika a részvételi szemléletmódú kutatás egyik szakértőjeként jelenleg a Bodó Csanád vezette nyelvészeti részvételi etnográfiai kutatócsoport egyik tagja, amely a magyar oktatásban részt vett moldvai csángó származású emberek nyelvi gyakorlatait és boldogulásának kérdését vizsgálja a helyi emberekkel közösen. További tudományos érdeklődési területek, többek között, a vidéki terek átalakulása (pl. Káli-medence), feminista kritika és az antropológiai tudás alkalmazása és gyakorlati értéke.

bottom of page