Szokásos közös karácsonyi, egyben évzáró ünnepünket 2024. december 14-én tartottuk meg a Hegyvidék Kulturális Szalon zsúfolásig megtelt, szépen feldíszített nagytermében, amely egyben a könyvbemutatónk is volt. A hosszú asztalt megterítettünk karácsonyi hangulatot árasztó, a keresztszülőktől kapott sós- és édes süteményekkel megrakott tálakkal. A sarokban várakoztak a „Szeret vizén innen és túl : Keresztszülők a moldvai magyarokért 2004-2024” c. könyvünk tiszteletpéldányai átadásra (a szerzők, az adományozók és a könyvben szereplők részére), valamint megvásárlásra az érdeklődők számára.
Elnökasszonyunk, Jolanda Willemse köszöntőjével és beszámolójával kezdődött az ünnepség. Kiemelte, hogy a KEMCSE számára ez egy különleges év volt: a moldvai magyarok iránti tiszteletből megjelent „szeretet-könyvünkkel” és több jelentős eseménnyel. Klubdélutánjainkon idén is sok érdekes előadást hallgathattunk és megünnepeltük Lakatos Demeter szabófalvi költő halálának 50. évfordulóját is, a Lakatos Demeter Csángómagyar Kulturális Egyesülettel közösen.
Továbbra is anyagilag támogattuk a nyári táborokat és küldtünk Moldvába karácsonyi csomagokat a gyerekeknek. Egyre nehezebben tudjuk előteremteni a csomagok anyagi fedezetét, de mindezek ellenére 18 faluba, kb. 820 gyereknek sikerült idén is örömet szereznünk. A vezetőség néhány tagja és falugazdája most is gyűjtött csomagokat a környezetében: Gödöllőn Büttner Sarolta, Székesfehérváron Prekrit Judit, Dumbravénbe pedig Vanczer Zsuzsa küldött csomagokat. Jolanda kiemelte lakóhelye, Szentendre jelentőségét, és a környező iskolák segítségét, főleg Tahitótfalu polgármesterének 16 éve tartó önzetlen csomaggyűjtését, valamint tagtársunk, Felföldi Elek óriási összegű anyagi hozzájárulását, titkárságvezetőnk, Dévai Éva, Király Lajos és a SMART Kft. logisztikai segítségét is.
Megtisztelt bennünket a jelenlétével Petrás Marika is. Örömmel üdvözölte a kb. 30 éve megismert és most is itt látott arcokat. Megköszönte, hogy kitartóan támogatjuk a moldvai csángómagyarok ügyét, majd kobzos-társával együtt előadta adventi és karácsonyi népének-összeállítását. Jolandától ő kapta meg köszönetképpen a könyvünk első tiszteletpéldányát. Jelen voltak a könyv szerzői közül többen is: Csoma Gergely és Diósi Felícia írók, Legeza László, az AMMOA elnöke és sokan mások. Egyetemistáink közül Veres Mihaela és László Ciprián is velünk volt gyönyörű viseletükben. Köszönjük Ghiurca Valentinnak, hogy megörökítette filmen az ünnepünket. (Ld. itt: https://www.youtube.com/watch?v=WCCnhSwlP2M )
Az MCSMSZ éppen 20 éve indította el a „Legyen Ön is Keresztapa!”-programot, amelyet Böjte Csaba atya tett népszerűvé szerte a világon. Innen számítjuk a keresztszülő-mozgalom indulását.
Igazi örömünnep volt, hogy sikerült összeállítanunk ennek örömére a könyvünket, amelyet a KEMCSE munkatársai írtak, és amit a felhívásunkra több keresztszülő írásban és képekben is színesebbé tett. Sajnos a könyv szerkesztője, Pákozdi Judit a váratlan balesete miatt nem jelenhetett
meg. Ezúton is jobbulást kívánunk neki. Így a könyv összeállítója, Albertné Révay Rita egyedül mutatta be röviden, vetített-képes előadásban a könyvet, amely közös munkával, 36 szerzővel, 4 nagy fejezetben, 400 képpel, válogatott bibliográfiával, 14 melléklettel, 2 függelékkel, 264 oldalon jelent meg, amelynek a nyomdai költségeit 21 adományozó adta össze. Hála és köszönet mindenért!
Ez a 20 év meghatározó időszak volt az életünkben. Azóta a moldvai iskolák megújultak, a tanárok lakhatási körülményei szépen javultak, mindezekért köszönet mindenkinek: a társszervezeteinknek, az MCSMSZ-nek, az AMMOÁ-nak és mindenkinek, akikkel együtt dolgozhattunk.
Ezután a lujzikalagori születésű Tampu-Ababei József atya, a Krisztinavárosi Havas Boldogasszony templom plébánosa szokásos áldása következett. Elmondta, hogy mindig nagy örömmel jön el hozzánk. Ha megfontoltan gazdálkodunk anyagi javainkkal és az időnkkel, akkor az mindenki számára áldás lehet, hiszen minden ajándék, az egész életünk is. Ezután közösen elmondtuk a Miatyánkot, majd tagtársunk, László Ildikó elénekelte Schubert Ave Mariáját. Egyetemistáink, Veres Mihaela és László Ciprián csodálatos előadásában moldvai karácsonyi egyházi népénekeket (Elindula József; Kelj fel keresztény lélek) hallhattunk, majd a fiatalok átadták ajándékukat Jolandának, amivel megköszönték egész évi munkáját, majd ők is ajándékban részesültek.
Jolanda köszönetét fejezte ki a könyv létrehozásában oroszlánrészt vállalóknak, elsősorban az ötletadó és a könyvet összeállító Albertné Révay Ritának, Pákozdi Judit szerkesztőnek, akit a lánya, Eszter képviselt, valamint Szabó Paulának, a kiadvány tördelőszerkesztőjének, László Ildikó korrektornak, Albert Zoltán Máté lektornak és mindenkinek, aki támogatta a könyv megjelenését.
Csoma Gergely hozzászólásában elmondta, hogy nagyon örül a könyvnek. Beszámolt arról is, hogy Felföldi Elek és Király Lajos anyagi segítségével szeptemberben nagy titokban, mindenfajta állami támogatás nélkül Szabófalván Lakatos Demeter síremlékét a helyi kőfaragó mester segítségével felállították. A régi síron lévő feliratokat áttették az újra. A költő neve 50 év óta először magyarul is
szerepel rajta. Románul és magyarul is ugyanaz a felirat látható: „Lakatos Demeter, Szabófalva ősi magyar nyelvén alkotó költő”. Azért fontos a kétnyelvű felirat, mert a helybéliek románul tudják csak elolvasni, ki is volt Lakatos Demeter, magyarul pedig az odalátogató turisták. Szerencsére azóta is a síremlék épségben áll, nem rongálta meg senki sem.
Végül Legeza László, az AMMOA elnöke elmondta, hogy a magyar történelem során a legnagyobb civil összefogásnak a keresztszülő-mozgalmat tartja. Örül, hogy mindvégig a KEMCSÉ-vel kiváló kapcsolatban voltak. Ez a mozgalom lelki kapcsolat a Magyarországon élő és a Kárpátokon túl élő honfitársak között. Reméli, hogy azzal, hogy a Magyar Állam már jó ideje nagy összegekkel
támogatja a kinti magyar nyelvű oktatást, ez a lelki kapcsolat nem fog megszűnni, és köszöni szépen a KEMCSÉ-vel való együttműködést. Jolanda záró szavai után kötetlen beszélgetésben zárult az összejövetel. A szokásos Luca-napi búzacsomagok és a sütemények mind elfogytak, de a könyvek nagy része is.
Készülünk az új esztendőre. Két olyan esemény is várható majd 2025 elején, amikor majd moldvai barátaink és mindazon „harcostársaink”, akik a tiszteletpéldányokat még nem tudták átvenni tőlünk, megkaphatják majd ezeken az eseményeken, amelyekről majd küldünk értesítést:
- Böjte Csaba testvér hálaadó szentmiséjén, 2025. január 13-án, 18 órakor Zuglóban, a Bosnyák téri Páduai Szent Antal templomban, amely után agapé is lesz
- és (reményeink szerint) a Csángó Bálon 2025. február 22-én.
Ezúton is köszönjük Csaba testvérnek minden jóságát, hogy 2004. december 5. után felhívta a figyelmünket a moldvai magyarokra és megismertetett bennünket az MCSMSZ „Legyen Ön is Keresztapa!”-programjával és különösen most ezt a szentmisét is, amit majd a moldvai magyarokért mond, hálából a keresztszülő-mozgalom 20 évéért.
Addig is Áldott, Boldog Új Esztendőt kívánunk moldvai barátainknak, keresztszülőtársainknak, támogatóinknak és mindazoknak, akik a moldvai magyarokat szeretik!
a KEMCSE Elnöksége
Lejegyezte: László Ildikó, programfelelős
Fotók: Ghuirca Valentin és Albertné Révay Rita